آیا-فقط-نقاشان-و-هنرمندان-ماهر-میتوانند-طراح-گرافیک-شوند-؟

نقاش و طراح گرافیک هم معنی نیستند‌ !

نوشته شده توسط: امیرحسین طهماسبی

آیا فقط نقاشان و هنرمندان ماهر میتوانند طراح گرافیک شوند ؟ یا ما باید برای طراح گرافیک شدن حتما یک نقاش حرفه ای باشیم ؟

نقاش و طراح گرافیک هم معنی نیستند‌

خب قبل از شروع بحث به این نکته اشاره کنم که همه شما ذاتا مقداری خلاقیت و هنر در ذات خود دارید!

نقاش کیست ؟

نقاش کسی است که یک سبک شخصی برای خلاقیت های تصویری خود دارد. به بیان دیگر سعی نمیکند مشکلی را برای مشتریان خود حل کند و سعی نمیکند که پروژه ای را اجرا کند که هدف مشخصی فراتر از سبک شخصی خودش داشته باشد. نقاش بر روی خلاقیت شخصی خود زمان میگذارد و سعی میکند طرحی به وجود آورد که بهترین احساس را نسبت به آن داشته باشد.

با توجه به تعاریفی که کردیم نقاش ها اصلا طراح گرافیک نیستند اگرچه برخی از آنها از تکنیک های طراحی گرافیک در طرح های خود را استفاده میکنند. مثل ترکیب چند مفهوم، ارتباط تصویری و توجه به خواسته ها و کانون تمرکز هواداران و بازدیدکنندگان.

طراح گرافیک کیست ؟

شما با توجه به مطلب طراحی گرافیک چیست ؟ تا این جای کار میدانید که طراح گرافیک یک حل کننده مسئله است. به عبارت دیگر مفهموم کلی یک پروژه دریافت میکند که میتواند یک شعار برند باشد یا محصولی برای فروش یا یک پیشنهاد ویژه باشد. طراح گرافیک یک ایده خام را به نتیجه نهایی تبدیل میکند.

و در نتیجه یک طراح گرافیک هم، یک نقاش نیست با این که برخی از طراحان گرافیک هم در اوقات فراغت به نقاشی میپردازند یا پس زمینه ای در هنر و نقاشی دارند.

طراح گرافیک چگونه عمل می کند ؟

طراحان گرافیک باید از طوفان ذهنی استفاده کنند (که یکی از راه های کاربردی حل مسئله است) و راه حل های مختلفی ایجاد و ارائه کنند و سپس آنها را با استفاده از دانش فنی (مانند فتوشاپ که در مطالب بعدی آموزش جامعی در این باره خواهیم داشت) تبدیل به یک نتیجه نهایی کنند.

یک طراح گرافیک، مهارت های مختلفی را به کار میبرد از جمله بازاریابی و مارکتینگ، مهارت حل مسئله، خلاقیت، ایجاد ارتباط تصویری و البته دانش فنی (نرم افزارها، برنامه نویسی، طراحی وب) تا بهترین نتیجه را خلق کند.

خب من چند نمونه مثال از مهارت های نرم افزاری برای شما میزنم.

کار کردن با نرم افزار هایی مانند فتوشاپ و ایلستریتور

برنامه نویسی، برای مثال نحوه برنامه نویسی HTML و CSS

مهارت های طراحی وب مثل راه اندازی سایت وردپرسی و …

به این تصاویر دقت کنید!

آیا فقط نقاشان و هنرمندان ماهر میتوانند طراح گرافیک شوند ؟

این اثر توسط یکی از هنرمندان مشهور در سال ۱۹۱۳ خلق شده. و این چیزیست که با تمام احساس و خلاقیت و سبک شخصی خود این اثر را به وجود آورده  است. این هنرمند علاوه بر اینکه سبک و خلاقیت شخصی خود را پیاده کرده است، سعی نکرده که نیاز و اهداف کسی را برطرف کند. این برای او فوق العادست و ربطی ندارد که این اثر را میپسندیم یا نه!

و حالا مثالی از طراحی گرافیک را ببینید

آیا فقط نقاشان و هنرمندان ماهر میتوانند طراح گرافیک شوند ؟

این لوگو و شعار شرکت two men and a truck (دو مرد و کامیون) است. یک طرف آن، کامیونی رسم شده که میتوانیم حدس بزنیم که دو مرد داخل یک کامیون هستند.  خب میگویید زشت است؟ آره شاید … ولی میبینیم که یک کامیون وجود دارد با دونفر و با توجه به شعار شرکت، آنها مراقبت میکنند! خب به همین سادگی کمپانی حمل و نقل اثاثیه منظور مورد نظر خود را میرساند بدون نیاز به پیچیدگی خاصی! میتوانید سایت آنها را هم ببینید 🙂

 این یک تصور غلط است که یک طراحی عالی حتما باید چشم نواز باشد و از دور برق بزند!

گاهی اوقات کارفرمایان یک طراحی جذاب و زیبا و چشم نواز میخواهند مثل یک کارت ویزیت رنگارنگ و براق همراه با طلاکوب های زیبا. اینجا کار طراح گرافیک است که کارفرما را راضی کند و به او بگوید: آیا یک طراحی چشم نواز میخواهی یا فروش بیشتر ؟

نقاشی دو نفر در یک کامیون را به یاد آورید که اصلا چشم نواز نبود و یا نقاشی محشر و فوق العاده ای نبود، ولی منظور خود را میرساند.

در نتیجه یک طراحی گرافیک خوب، طراحی است که هدف خود را به خوبی بیان میکند بدون هیچگونه افکت های عجیب و غریب!