شاخه های طراحی گرافیک

شاخه های طراحی گرافیک

نوشته شده توسط: امیرحسین طهماسبی

در این مطلب میخواهم رشته ها و زیر شاخه های طراحی گرافیک را برایتان توضیح دهم که شاید شما هم میخواهید یکی را انتخاب کنید و در مسیر مشخصی به راه خود ادامه دهید.

بعضی ها با توجه به ابراز علاقه خود ممکن است به سمت صنعت چاپ بروند یا برخی به سمت طراحی وب کشیده شوند. بالاخره خودتان احساس خواهید کرد که به کدام موضوع بیشتر علاقه مند هستید!

ولی من سعی خواهم کرد که زیر شاخه ها و رشته ها را به طور کلی بیان کنم.

خب حالا من طراحی گرافیک را به دو بخش تقسیم میکنم:

  • طراحی مخصوص چاپ یا Print Design
  • طراحی دیجیتال یا Digital Design

طراحی مخصوص چاپ یا Print Design

در زمینه چاپ شاخه های بسیار متنوعی داریم و من آنها را بیان میکنم و این به معنی جامع بودن شاخه ها نیست ولی سعی کردم مهم ترین ها را بیان کنم و تا حد امکان جامع باشد.

طراحی بسته بندی محصول یا Product Package Design

ممکن است بخواهید وارد طراحی بسته بندی و پکیج محصولات شوید این شاخه بسیار گسترده است و باید به طراحی انواع بسته بندی های غذایی، مواد بهداشتی، بازی های کامپیوتری، اسباب بازی، انواع لیبل ها و طراحی بسته بندی هر چیز دیگری مانند این مسلط باشید

طراحی تبلیغات Advertising

یک شاخه گسترده دیگر! طراحی تبلیغات میتواند طراحی تبلیغات برای روزنامه باشد، مجله، تبلیغات الکترونیک، تبلیغات وب و اینترنتی و هر گونه تبلیغاتی که مشاهده میکنید مربوط به طراحی گرافیک میشود و البته بخش طراحی تبلیغات!

نشریه یا Print Publication

با اینکه بازار صنعت نشریه در ۱۰-۱۵ سال اخیر کاهش یافته ولی باز هم طرفداران خود را دارد. در این زمینه میتوانم به صنعت مجله، روزنامه  و کتاب اشاره کنم که واقعا زمینه وسیعی است و ورود به این عرصه نیز میتواند خوب باشد.

برندینگ Identity

در مورد برندینگ صحبت میکنیم یعنی زمینه ای مانند طراحی لوگو و این زمینه ارتباط نزدیکی با مارکتینگ و بازاریابی دارد مثل ایجاد ارتباط تصیری و … برای مشتریان و بازدیدکنندگان

طراحی تابلو Sign Making

طراحی تابلو، میتواند نمادی برای سر در فروشگاه باشد، برای ویترین مغازه باشد و … که اگر علاقه مند باشید میتوانید وارد این رشته شوید

طراحی دیجیتال Digital Design

خب میریم سراغ طراحی دیجیتال

طراحی ظاهر سایت یا رابط کابری یا Front-end Web Design

طراحی سایت بدون کدنویسی های سخت سمت سرور و هسته سایت بخشی است که برای بیشتر طراحان گرافیک جذاب است. طراحی سایت فقط به این صورت نیست که زیبا به نظر آید، علاوه بر زیبایی هدف سایت و حل مسئله نیز نباید فراموش شود 🙂

طراح و برنامه نویس Designer / Developer

خب برنامه نویس کسی است که آشنایی با کدنویسی دارد ولی اصلا نترسید در مورد چیز های ساده ای ساده صحبت میکنم که بعد ها در این باره کلاس ها، کارگاه ها و دوره های آموزشی زیادی خواهیم داشت. برنامه نویسی به زبان html و css و کمی javascript و آشنایی با وب سرور ها و نحوه کار آنها شاید کمی فنی به نظر می آید ولی اصلن بد نیست که در این زمینه ها اطلاعات بیشتری داشته باشید. به شدت توصیه میکنم اگر میخواهید وارد حوزه طراحی سایت شوید حتما به اصطلاح به یک طراح گرافیک ترکیبی یا هیبرید تبدیل شوید! یعنی هم به مباحث طراحی ظاهر سایت یا Front-end تسلط داشته باشید و هم به پیاده سازی آنها توسط برنامه نویسی! که در این صورت شما نسبت به بیشتر رقیبانی که فقط طراحی میکنند جلوتر هستید.

طراحی اپلیکیشن موبایل Mobile Design

طراحی اپلیکیشن موبایل برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس. این رشته که کم کم در حال توسعه و رشد هست مخصوصا در ایران میتواند حوزه ای خوبی برای ورود علاقه مندان باشد. و البته تعداد طراحان گرافیکی که در ایران در حوزه اپلیکیشن موبایل کار میکنند واقعا کم است.

طراحی فیلم و ویدیو و مباحث مربوط به مالتی مدیا و طراحی مباحث مربوط به ارائه

Video Design & Multimedia & Presentation Design

علاقه مندان به حوزه ها مالتی مدیا و طراحی ویدیو میتوانند وارد این حوزه شوند. در این زمینه میتوانید از گرافیک فیلم گرفته تا طراحی بسته بندی و لیبل دی وی دی ها فعالیت کنید. البته حوزه گسترده ای است و در این لیست این حد توضیح کفایت میکند.

قرار نیست فقط وارد یکی از حوزه های طراحی گرافیک شوید میتوانید وارد رشته های مختلف شوید و بیشتر موارد را یاد بگیرید تست کنید و اگر خواستید رشته ای را که بیشتر دوست داشتید در آن زمینه حرفه ای تر شوید. خود من سال ها در زمینه های مختلف فعالیت کردم و حوزه فعالیت خود را چندین بار تغییر دادم و البته به همه آنها علاقه دارم 🙂

خب امیدورام این مطلب هم سودمند باشد و برای شروع و ادامه مسیر شما کمک کند.