ترازبندی (اصل دوم از ۵ اصل ارتباط تصویری در طراحی گرافیک)

نوشته شده توسط: امیرحسین طهماسبی

برویم سراغ اصل ترازبندی یا Alignment از اصول طراحی گرافیک که نظم بیشتری به طراحی شما میبخشد. در طراحی گرافیک هیچ چیز نباید تصادفی انتخاب شود و حتما باید معنای منطقی پشت هر تصمیم وجود داشته باشد.

راست چین، چپ چین یا وسط چین

از همان مثال قبلی خودمان کمک بگیریم، که در اصل قبلی (نظم دادن اطلاعات) استفاده کردیم. همانطوری که میدانید ترازبندی نوشته ما میتواند راست‌چین، وسط‌چین یا چپ‌چین باشد. مثل این:

ترازبندی

بیایید کمی خلاقیت نشان دهیم مثلا ترازبندی نوشته ما راست چین باشد و در سمت چپ صفحه قرار گیرد.

ترازبندی

تا اینجا کار زیادی نکردیم. اگر “الگوی اولین نگاه ناخودآگاه در طراحی” یادتان باشد. در صفحه ای که پر از متن است، کاربر در اولین نگاه، اول صفحه را میبیند و توجه میکند و سپس نگاهی به ادامه صفحه می اندازد. در واقع شما باید المانی که اهمیت بیشتری دارد در اول صفحه قرار دهید و المانی که اهمیت نسبتا کمتری دارد پایین صفحه قرار دهید. اگر بخواهیم خلاقیت بالا را با این الگو ترکیب کنیم، با کمی تغییر میتوانیم نتیجه زیر را داشته باشیم:

ترازبندی

به نظرم نتیجه خیلی بهتری نسبت به اولین نسخه نامه داریم. (اولین نامه یادتان می آید؟ نظم دادن اطلاعات)

جاستیفای یا Justify

برویم سراغ یک مثال دیگر. مثلا فرض کنید میخواهیم یکی از حالت های ترازبندی راست چین، وسط چین یا چپ چین را در متنی همانند تصویر زیر داشته باشیم که بخشی از کتاب، مجله یا … است. حس نمیکنید کمی نا هماهنگی و بی نظمی وجود دارد؟

ترازبندی

برای مثال اگر در ترازبندی راست چین دقت کنید فاصله های سمت چپ کمی نظم متن را بهم ریخته است. بهتر است از ترازبندی جاستیفای یا Justify (که ترجیح میدم این دفعه دیگه اصطلاح فارسی واسش انتخاب نکنم) استفاده کنید.

ترازبندی

حالت ترازبندی جاستیفای تقریبا یک مستطیل فرضی را به وجود می آورد که باعث میشود طرح ما بسیار منظم و شیک تر به چشم آید.

رعایت ترازبندی در همه طراحی ها

با دلیل و منطق سعی کنید ترازبندی را در همه طراحی های خود استفاده کنید. منظور از دلیل این است که مثلا چرا المان های خاصی را راست چین میکنید و برخی را چپ چین یا چرا برخی را بالای صفحه قرار میدهید و برخی را پایین صفحه. درست است شاید فعلا تا اینجای آموزش نتوانید به طور دقیق طراحی خود را با دلیل انجام دهید ولی حداقل این موضوع را آموختیم که از تراز بندی در طراحی خود استفاده کنیم. و اما مثال آخر. در اینجا از رنگ ها برای درک بیشتر استفاده کردم و شما رنگ ها را المان های طراحی خود در نظر بگیرید.

ترازبندی

این بخش هم به پایان رسید میتوانید به اصول طراحی گرافیک بازگردید و یا اصل بعدی یعنی ریتم طراحی را مطالعه کنید.